وردپرس سیستم مدیریت محتوا

وردپرس چیست؟

توی پست قبل که درمورد چگونه برای خودمان سایت درست کنیم صحبت کردم،باتوجه به نظر جناب امین آرامش متوجه شدم که لازم هست درمورد این که وردپرس چیست ونحوه نصب آن توضیحاتی بدهم.

تشکر میکنم از جناب امین آرامش که من رو درافزایش هرچی بیشتر کیفیت وبلاگم کمکم میکنه.

در این پست متوجه تفاوت وردپرس و قالب و افزونه خواهیم شد.با من همراه باشید.

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا،به زبان ساده‌تر یک سایت ساز هست.یعنی به‌راحتی و بدون داشتن دانش برنامه‌نویسی هر شخص یا شرکتی بدون پرداخت هزینه‌ای می‌تواند سایت خود را ایجاد کند

گفته می‌شود که بیش از ۳۵درصد سایت‌های موجود در جهان وردپرس هستند که البته این آمار در ایران قطعاً بیشتر است.

وردپرس سیستم مدیریت محتوا
وردپرس چیست

 

ویژگی‌های وردپرس

شاید برایتان سؤال پیش بیاید که چرا از وردپرس استفاده کنیم؟

مهم‌ترین واصلی‌ترین ویژگی قطعاً تعداد بالای توسعه‌دهندگان این سیستم مدیریت محتوا هست که این موجب انعطاف‌پذیری بالای وردپرس شده است به‌طوری‌که می‌توان گفت کمتر امکاناتی هست که نشود به‌صورت افزونه (پلاگین) به این سیستم اضافه نکرد.(در ادامه درموردافزونه صحبت خواهیم کرد)

 

تعدادبالای توسعه دهنده های وردپرس ازدلایل محبوبیت آن است.
توسعه دهنده وردپرس

هزینه بسیار کم این سیستم خود از ویژگی‌هایی است که نمی‌شود از آن چشم‌پوشی کرد.اگراین‌که شما خیلی راحت و بدون پرداخت هزینه‌ای کل این سیستم را دانلود می‌کنید و مورداستفاده قرار می‌دهید را با پرداخت مبالغ زیاد به شرکت‌های طراحی سایت مورد مقایسه قرار دهید،کاملاً این ویژگی را حس خواهید کرد.

وجود هزاران پوسته یا قالب(تم) که امکان جذاب‌تر شدن و کاربردپذیرتر شدن را به مامیدهد،ویژگی دیگر این سیستم است.(در مورد پوسته وردپرس در ادامه صحبت خواهیم کرد)

ویژگی بعدی امنیت مطلوب این سیستم مدیریت محتوا است که نکته قابل‌توجه بروز نگه‌داشتن این سیستم و قالب و افزونه‌های مورداستفاده آن است.

دوبخشی مهم وردپرس

سیستم مدیریت محتوای وردپرس از بخش‌های مختلفی تشکیل‌شده است که مهم‌ترین آن‌ها پوسته یاقالب یا تم (که همگی یک‌چیز هستند) و افزونه یاپلاگین است.

قالب وردپرس

طراحی کلی سایت،به عبارت ساده‌تر آن بخش از سایت که توسط کاربر دیده می‌شود را پوسته،قالب و یا تم وردپرس میگویند که البته پوسته‌های مختلف با توجه به شخص یا شرکت سازنده آن می‌توانند امکانات متفاوتی داشته باشند.

قالب‌های وردپرس هم به‌صورت رایگان وهم به‌صورت پولی در سطح وب وجود دارد.از سایت‌های ایرانی که خدمات جانبی وردپرس را ارائه می‌دهد و می‌توانید قالب تهیه کنید ژاکت است.یک سری بزنید و تم‌های وردپرس متفاوت را نگاه کنید.

افزونه وردپرس

افزونه یا پلاگین وردپرس درواقع یک نرم‌افزار جانبی برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس هست که امکان زیادی را به سایت شما می‌تواند اضافه کند که این امر یکی از دلایل اصلی محبوبیت وردپرس در کنار زیاد بودن توسعه‌دهندگان آن است.

افزونه‌های وردپرس به‌راحتی و فقط باچندکلیک بر روی سایت شما نصب میشوندومورد استفاده قرارمیگیرند.لازم به ذکر هست که افزونه‌ها مانند قالب هابه صورت رایگان و پولی در سطح اینترنت وجود دارند و قابل‌استفاده هستند.

نکته قابل‌توجه در استفاده از وردپرس تهیه قالب و پلاگین های موردنیاز از سایت‌های معتبر که نسخه بروز شده را در اختیار ما قرار می‌دهند هست که به حفظ امنیت سایت کمک بسیار زیادی می‌کند.

پس متوجه شدیم که وردپرس یک سیسم بزرگ برای ساخت سایت هست که قالب و پلاگین امکانات جانبی این سیستم هستند و به بهبود و کارایی و لذت استفاده از آن اضافه می‌کنند.

 

1 thought on “وردپرس چیست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *