خدمت سربازی فرصتی که باید به آن نگاه کرد

سربازی زمانی که باید به آن به شکل فرصت نگاه کرد

سربازی زمانی که باید به آن به شکل فرصت نگاه کرد تیتری بود که از دل این نوشته بیرون کشیدم،حتما این سری از پست را ادامه خواهم داد،زیرا  هرکس که به سربازی رفته است خاطرات زیادی به همراه دارد،احتمالا من هم ازاین قاعده متثنی نخواهم بود.

نمیدانم اسمش را جبر بایدگذاشت یا خیر،اما بدون شک اختیاری هم وجود ندارد.همان شتری است که دراین مکان و زمان جلوی درب خانه ی پسران این سرزمین آنقدر مینشیند که بالاخره یکی درب را باز کند و بگوید دست ازسر کچل مابردار،آمدم.برویم دفترچه راپست کنیم.

برهیچ کس پوشیده نیست که سربازی برای پسران غولی بزرگ است که در آویختن با آن هزینه هایی را به همراه دارد.ازجمله مهمترین این هزینه ها زمان و عمرآدمیست که میخواهد دربهترین زمان زندگی اش یا بهتربگویم گل زندگی آن فرد،آینده اش را به تعویق بیندازد.

سربازفراری

عده ای با تحصیل در دانشگاه آن را به تعویق می اندازند وعده ای هم کلا نمیروند و سرباز فراری میشوند!چه اسم ترسناکی!!

خدمت سربازی فرصتی که باید به آن نگاه کرد
سربازی

اولین باری که این کلمه را میخوانی به چیزی جز این که فردی درکوچه و خیابان درحال قدم زدن است و ناگهان ماشینی جلویش ترمز میکند وبه زور داخل ماشین میکندنش و به جبهه های حق علیه باطل هدایتش میکنند،فکر نخواهی کرد.

البته ممکن است تصویری از فرار کردن سربازی در تپه های خاکی،از همان ها که درفیلم ها نشان میدهند در ذهنتان بگذرد.

ولی این گونه نیست.شاید هم قبلا درزمان جنگ بوده و من دقیق نمیدانم.اما همان بس که وقتی سربازفراری محسوب شوی،نه میتوانی پایت را ازاین کشور حتی یک قدم آن ورتر بگذاری نه میتوانی جایی استخدام شوی و نه میتوانی مجوزی برای کاری بگیری و نه هیچ کاردیگر.

سربازی فرصتی برای پیشرفت

درهرصورت جام زهری است که باید هرچه زودتر نوشید.به نظر من نباید آنقدرهاهم سخت گرفت و به شکل غول نگاهش کرد.شاید مسخره باشد اما میشود به شکل یک فرصت نگاهش کرد.

میتوان با افراد گوناگون آشناشد و دوستان زیادی پیدا کرد.با افراد عالی مقام ارتباط برقرار کرد.شاید یک روز به یک مشکل فنی درسایت پادگان برخوردند وهیچکس بلد نبود انجام دهد،یا شاید برق یک آسایشگاه دچار مشکل شد و یا لوله آب اتاق فرمانده شکسته بود و کل اتاق را آب برداشته بود یا هر مشکل دیگر که ما بلد بودیم درستش کنیم،پیش آمدو سکوی پرتابی شد،کسی چه میداند.

به هرحال درآستانه پست سوم و هفته دوم ازوبلاگ نویسی و یک ماه مانده با اعزام، بدنیست اشاره ای کنم به چند خاطره از دوستان که ازدوران سربازی برایم گفته اند.

یکی ازدوستان برادرم که فکر میکنم دوسالی ازمن بزرگتر باشد،وقتی مدرک دیپلم را گرفت عزمش را جزم برخدمت سربازی کرد.

ازبخت بدش هیچ فرد آشنایی هم نداشت که برایش کاری کند که همین حوالی بیفتد.(همه میدانیم که وجود یک فرد آشنا حالا چه عمویت و چه عموی زن مستاجر همسایتان میتواند شگفتی بزرگی را درادامه روند سربازی ایجاد کند.)

تا جایی که یادم است در دورترین منطقه روستایی در هرمزگان افتاده بود و آموزش هم در شهرارومیه!

از شبی در دوران آموزشی برایمان گفت که سرد بودو میلرزیدیم.چادری کوچک داشتیم و اطرافمان پربود ازعقرب!یکی باید پامیشد و گالن بنزین را دور چادر میریخت تا عقرب ها وارد چادر نشوند.هیچ کس حاضربه انجام این کار نبود.

البته دوستی دارم که به لطف آشنایشان الان درشهر خودش هست ولباس رسمی به تن نمیکند و اصلا معلوم نیست کی میرود و کی می آید.

خدمت سربازی فرصتی که باید به آن نگاه کرد
سربازی

احتمالا هفته ی بعد معلوم میشود که برای آموزشی کجا هستم،راستش اگربگویم فرقی نمیکند دروغ بزرگی همچون همه آدم ها همدیگر را دوست دارند گفته ام.

ولی خب آنقدرها هم نگران نیستم،هرجا که باشم میخواهم موثر باشم و کاری انجام دهم تا این حس مفید بودن،سختی این دوران را تا حدی پوشش دهد.

در پست های آینده حتما حواهم نوشت که آیا واقعا میشود موثر بود یا خیر!

2 thoughts on “سربازی زمانی که باید به آن به شکل فرصت نگاه کرد

  1. با اینکه من به دلیل کفالت مادر از سربازی معاف شدم ولی دوستان زیادی دارم که هم از آن دوران بعنوان یک فرصت استفاده کردند و استفاده های زیادی بردند و هم کسانی بودند که تا پایین ترین درجه نزول کردند و عذاب کشیدند.
    پر واضح است که انسان خلاق و باهوش چه انتخابی را انجام میدهد.

    موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *